Автор: Двери, източник: http://www.dveri.bg
Разговор на Соня Спасова с доц. д-р Павел Павлов, главен инициатор и ръководител на поклонническия път „Рилският Чудотворец“, за тазгодишния поход и новите маршрути в него, за идеята през юбилейната 2019 г., когато ще се честват 550 г. от пренасяне на мощите на св. Йоан Рилски от Велико Търново в Рилския манастир, да бъде възстановен целият поклоннически път.
За осма поредна година ще сте ръководител на групата, която ще тръгне от София за Рилския манастир по пътя на мощите на най-почитания светец у нас. Кога и от къде започва поклонническият път „Рилският Чудотворец“?
Поклонническият път от София до Рилския манастир започва на 1 август от София. Така е всяка година от 2010 г. насам. Тогава, по идея на студентите от магистърската програма „Християнско поклонничество“ на Богословския факултет към СУ „Св. Климент Охридски“, възстановихме този маршрут, който трябва да имаме предвид, че е последният етап от пътя на пренасянето на мощите на св. Йоан Рилски през 1469 г. от Търново до Рилската света обител. Това стана така понеже самите ние сме от София и от тук е центърът на всичките усилия по организацията.
По-важно е участието и това е смисълът на подобни молитвени шествия – да се включват повече хора в различните точки, в който се провежда богослужение. Малцина могат да извървяват целия път или да отделят толкова много време. С увеличаването на самия път като километри, се дава възможност на хора от различни краища на България да стават съпричастни на почитта към св. Йоан Рилски, защото това е най-важното.
Основната цел е прославата на св. Йоан Рилски и удължаване празнуването на паметта му, защото имаме негови пазници и през юли и през август и така се опитваме да припомним на българина кой е Рилският Чудотворец и какво е неговото значение за България и Българската православна църква. Така че това възстановяване на пътя е една огромна възможност да си спомним отново за нашия небесен покровител. Така че вече и хората от Северна България имат възможност да се включат. Ние ги приканваме да участват от различните населени места, през които преминава било пешеходния поход – от 21-ви юли, било вече колоездачният поход, който ще тръгне от Търново малко по-късно.
Тази година за първи път ще тръгнат група поклонници с велосипеди. Разкажете повече за тази идея?
Тази година разработваме и една алтернатива възможност за хората, които искат да изминат пътя с велосипеди – било за да спестят време, било за да спестят усилия, или поради невъзможност да вървят пеша. С велогрупата сме избрали да минем през пътища с подходящ асфалт, защото шосейните велосипеди изискват добра настилка. Всеки може да се присъедини, особено тези, които искат да участват в поклонението, на които им е трудно да вървят пеша. Велосипедистите ще тръгнат на 25 юли от Велико Търново като планираме да преминем разстоянието от 120 км. до Никопол за 2 дни. Ще се постараем да създадем такива условия и за софийския маршрут – ще начертаем как с колелета може да се стига до нашите точки във Витоша, в Ярлово, Цари Мали град, Клисура и пр.
Идеята за възстановяването на поклонническият път, включително и с велосипеди, е на Константин Димитров, който е магистър богослов и през 2010 г беше студент в магистърската програма „Християнско поклонничество“ на БФ. Тогава той се беше върнал от Испания и беше преминавал част от пътя Ел Камино с велосипед. Това ни вдъхнови да се случи подобен поход и в България, включително и на велосипед. През годините той самият изминаваше част от пътя с колелото си, а вечер се присъединяваше към нас. Тази година решихме да тръгнем няколко човека с колелета и да подкрепим групата от Търново в това усилие да се възстанови целият път от Велико Търново през Никопол, Враца, София, Рилския манастир. Двете групи – пешеходната и с велосипедите, ще се засечем в гр. Никопол, където ще отслужим всенощно бдение.
Приканваме хората от Никопол и Северна България вечерта на 26-ти юли да дойдат на бдение в Никопол, с което ще посрещнем празника на св. Пантелеймон, св. Седмочисленици и Успението на св. Климент Охридски. Архиерейският наместник отец Сава ще е заедно с нас. Там ще се събере пешеходната група и велогрупата. След това ще продължим към София, тук ще участваме, както винаги на 1 август в Св. Литургия в храм „Св. София“ и от там ще продължим към Витоша, Ярлово, Цари Мали Град и към билото на Рила.
Какво предстои следващите години?
През 2019 г. се навършват 550 г. от историческото събитие – пренасяне на мощите на св. Йоан Рилски от Велико Търново в Рилския манастир. Това е окончателното пренасяне, преди това мощите са премествани от Рила в София, от София в Унгария, от София в Търново, но през 1469 г. са върнати в Рилския манастир, където са до днес. Преди 20 г., когато се честваше 530 годишнината от пренасянето на мощите, Православната ни църква организира редица тържества – литийни шествия, богослужения, конференции и пр. Във връзка с тържественото отбелязване на тази годишнина, ако даде Господ и има благословение, ще се опитаме да направим целия път – от Търново-Никопол-Враца-Искърско дефиле-София-Рилски манастир.
Ако има благословение мощите, или част от тях, могат отново да изминат целия път, за да бъде благословена и благодатно подпомогната България и нейният православен народ. Затова са тези усилия и подготовки, които се правят в последните години – да може да се възстанови целият път – това беше една мечта още от самото начало през 2010 г. Още тогава бяхме с ясното съзнание, че правим ¼ от пътя, който е общо близо 500 км., така както е описан от Владислав Граматик в „Разказа за пренасянето на мощите на св. Йоан Рилски“, защото има други варинати за маршрути от Търново до Рилския манастир, но ние възстановяваме стария път – към Никопол и след това през Враца, дефилето и към София.
За тази кръгла гоишнина ние искаме да създадем възможност да се измине целия път, както и алтернаивни възможности – с велосипеди евентуално с автошествие между отделни точки, така че да може да участват повече хора. Целта е св. Йоан да бъде прославен подобаващо през тази годишнина, а и винаги.
Преподобни отче Йоане, моли Бога за нас!
На снимката .
Leave a Reply